Energofórum konferencia

Uplatnenie plynu na Slovensku

Energetickí odborníci sa v druhom bloku konferencie zaoberali hlavne súčasným stavom v uplatnení plynu v hospodárstve a v živote slovenskej spoločnosti. Ľubomír Blaško zo Slovenského plynárenského priemyslu sa podrobne zaoberal podmienkami ďalšieho rozvoja CNG na Slovensku. Podčiarkol, že návratnosť využitia auta na CNG, je povedzme drahšie o 2000 eur oproti dieslu, získaním na úspore na palive, pri autách spred roka 2011 sa vráti za rok a pol, autách z r. 2011 za tri až 4 roky. U autobusov, 7 až 8 rokov. Je zrejmé, že nie je až taký záujem o využívanie CNG ak nie je aj iná podpora. V každej krajine, kde sa CNG automobilizmus využíva, to podporuje vláda. SPP postavila stanicu, adekvátnu potrebám používateľa, plus, aby ju mohla využívať verejnosť, ale musí tam byť ekonomika. „Ak sa pozrieme na fotovoltiku, tak tam sa podpora vlády ukázala jednoznačne, až z toho vznikajú dnes problémy, a preto záujem Európskej únie a eurofondy sú ohromne výhodná vec. Do CNG sa dalo strašne málo, tam ja vidím budúcnosť“, podčiarkol.

O symbióze „Modrého plynu“ a „Zeleného plynu“ ako ekologickej výhode konkurencieschopnosti a hospodárskeho rastu Slovenska hovoril Filip Urban z Asociácie pre využitie obnoviteľných a alternatívnych zdrojov. Uviedol, že jednou z vynikajúcich možností je využitie výhody zameniteľnosti zemného plynu a biometánu na báze fyzikálno-chemických vlastnosti molekuly. Vysoká miera plynofikácie územia Slovenskej republiky, ktorá má druhú najhustejšiu sieť sústavy v Európe, minimálne rozvinutá sieť CNG staníc v doprave a neexistencia biometánového priemyslu SR, predurčujú využiť túto možnosť. Je to významná výzva potenciálneho naštartovania prorastových opatrení na opätovné naštartovanie slovenského hospodárstva v širokom meradle. Slovenská republika má potenciál nahradiť 10 percent ročnej spotreby zemného plynu Slovenska. Vie znížiť energetickú závislosť od dovozu zemného plynu a zároveň budovať energetickú bezpečnosť reálne a v praxi a pod vlastnou kontrolou.

Na využitie elektriny na kombinovanú výrobu elektriny a tepla upriamil pozornosť Miroslav Struž z GGE, a.s. Táto spoločnosť má dobré skúsenosti z kombinovanej výroby elektriny a tepla vo viacerých prevádzkach. Za najzaujímavejší projekt – jeden z posledných budovaných na Slovensku, označil KVET v PPC Považská Bystrica. Na jeho príklade ukázal aké sú možnosti prínosu z prevádzkovania.  Výroba silovej elektriny KVET predstavuje 50 percent výnosov, na ďalšej časti sa na tom podieľa disponibilita výkonu a výroba regulačnej elektriny pre podporné služby SEPS, dodávka tepla obyvateľstvu a do priemyselného areálu, zníženie distribučných poplatkov na vstupe do MDS a regulácia výroby podľa požiadaviek obchodníka s EE – spolu asi 90 až 95 percent príjmov celého PPC. V ďalšom rozširovaní sú však vážne riziká. Je to predovšetkým vysoká cena plynu, nízka cena elektriny mimo podpory KVET, zníženie efektu úspor distribučných poplatkov. Poukázal aj na možnosti a potenciál zlepšenia situácie v budúcnosti. Predovšetkým vidí možnosť v zvýšení rozdielu ceny plynu medzi veľkoodberateľom a domácnosťou, neplatenie TPS a iných poplatkov pre samovýrobcov EE a povinnosť odoberať teplo z centrálneho zdroja tepla.